Po rodný list si musím chodiť už iba na dno vodnej nádrže

Postojme a ticho vzdajme pamiatku ľuďom, ktorí museli odísť a zanechať svoju rodnú obec! Môj partner Ivan je rodákom z obce Starina. Keď sme na tomto mieste, vždy sa obráti k vodnej nádrži tak, aby natiahnutou rukou ukázal smer, kde „…sme mali dom a tam pole, tam som chodil kosiť a tam zasa bol kostol.“ úryvok z e-knihy Spoznajte 3 miesta v najvýchodnejšom cípe Slovenska

starina

Rád rozpráva o miestach, kde prežil detstvo. Na konci, ale často smutne dodáva, že „…po rodný list si musím chodiť už iba na dno vodnej nádrže.“

Dolu pod hrádzou stojí kríž. Je to jediné miesto, na ktorom sa každý rok začiatkom júla stretávajú vysídlenci z obce Starina a ich potomkovia.

Tak to bolo aj tohoto roku. Stretnutie začalo už v sobotu. Postavené stany, pódia a tiež sa stavali stany na prespanie. Ako to začalo a čo všetko sa tam počas dvoch dni udialo vám prinášam v týchto videách, aby ste mohli viac pochopiť a precítiť to, čo títo ľudia a ich potomkovia prežívajú.

Priateľské rozhovory a spomienky na detstvo sa niesli medzi priateľmi celé dva dni. My s Ivanom sme tam mali aj malú výstavu vojenských veci prezentujúcu Červenú armádu z obdobia 2.svetovej vojny.

Program bol bohatý. Vytvorili sa družstva na varenie kapustnice. Každý sa na túto udalosť riadne pripravil. Uvariť dobrú kapustnicu je celé umenie. Ako sa účastníci pripravovali a ako varili si pozrite vo videu.

Medzi varením chlapi museli dokázať aj svoju mužskú silu v kosení. Ostrenie kosy a priame kosenie pre niektorých bolo dosť náročné. Ako sa popasovala kosa s trávou u jednotlivých prítomných nájdete vo videu.

Hodnotiaca komisia ochutnávala jednotlivé kapustnice a hodnotila. Niektorá skupina pridala aj kultúrnu vložku. Bol to spev i básnička či tanec. Sobota sa blížila k večeru a nálada sa gradovala. Ako? Pozrite si vo videu.

V sobotu večer sa začali premietať videá z obdobia búrania obce Starina a budovanie vodnej nádrže. Často chodíme na tieto miesta na tzv. lokalitu Rusnáky.

Zamilovala som si tento kúsok Slovenska.

Je tu krásna krajina plná kopcov, zelene a najmä bezprostredná spontánnosť domáceho obyvateľstva má viedla k vytvoreniu elektronickej knihy o miestach z tejto časti Slovenska.

Krst e-knihy s názvom Spoznajte 3 miesta v najvýchodnejšom cípe Slovenska, ktorú som venovala môjmu Ivanovi a všetkým Starinčanom si pozrite vo videu.

V sobotu sa sedelo do hlbokej noci, spievalo sa a spomínalo. Na druhý deň v nedeľu sa ráno zišlo ešte viac ľudí. Stretnutie pokračovalo omšou a kultúrnym programom. Vrúcne objatia, bozky a silné objatia boli na každom kroku.

Domov sme odchádzali plný dojmov a zážitkov. Pretečie veľa vody a my sa stretneme o rok pri kríži pod vodárenskom nádržou Starina.

 

hardcoverjacket_747x1076 (1)Poznáte obec, ktorá je v najvýchodnejšom cípe Slovenska?  Chcete vedieť, kde v minulosti bola obec a dnes je tam vodárenská nádrž? Začnite svoje hobby cestovaním.

Stiahnite si e-knihu zdarma

Spoznajte 3 miesta v najvýchodnejšom cípe Slovenska

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Zásady zpracovánia osobných údajov