Pedikúra nie je prepych (ako si veľa ľudí myslí).

S pani Laurou sme sa už stretli. Rozprávali sme sa o SM Systéme – efektívne cvičenie na chrbticu. Dnes som pre vás vyspovedala pani Lauru ako pedikérku a položila som jej niekoľko otázok.

Čo je pedikúra a aké pedikúry poznáme?

Pedikúra je ošetrenie chodidiel či už zo zdravotných alebo z estetických dôvodov.

Pedikúra môže byť mokrá – klasická, suchá (inak povedané medicinálna) – s brúskou a kombinovaná. Ja dávam prednosť klasickej pedikúre. Priebeh ošetrenia klasickou pedikúrou: vodný perličkový kúpeľ s neperlivou soľou, ošetrenie zhrubnutej kože skalpelom, vyrovnanie nerovností pemzou, ostrihanie nechtov, masáž chodidiel krémom. Je minimálne riziko porezania, robím to opatrne, aby sa to nestalo.

Suchá, alebo inak hovorené medicinálna pedikúra sa prevádza brúskou celý čas. Obrusuje sa aj zhrubnutá koža, aj nechty. Nemám s ňou osobnú skúsenosť, ale robila som pedikúru krátko po suchej pedikúre a u niektorých boli až pľuzgieriky z prehriatia kože po brúsení, preto som od tejto techniky odišla. Ale ako sa hovorí: každý si svoje chváli.

Ešte existuje pedikúra rybičkami. Vložíte si nohy do akvária a rybičky vám okusujú zhrubnutú kožu. Na tejto pedikúre mi nie je sympatické to, že tie rybky majú krátku životnosť a nechcelo by sa mi dávať nohy do akvária, kde už ich malo viac ľudí predo mnou. Nie po každom zákazníkovi menia vodu a rybky.

Prečo sa tvorí zhrubnutá koža?

Tvorba zhrubnutej kože môže byť ovplyvnená napríklad nevhodnou obuvou;  nesprávnym držaním tela a následne nesprávnou chôdzou, keď na chodidlo je vyvíjaný nerovnomerný zväčšený tlak; nedostatkom vitamínov v tele. Je to individuálne a nedá sa to zovšeobecniť, pretože každý má iné chodidlá. Zhrubnutá koža nie vždy súvisí s hmotnosťou tela.

Na zhrubnutej koži sa môžu vytvárať praskliny. Tá koža sa potom ťažko hojí. Je tam stále pnutie a môže nastať otvorená rana. Veľa ľudí si neuvedomuje, že práve cez takého praskliny si môžu zaviesť infekciu do organizmu. Môže k tomu dôjsť hlavne na kúpaliskách, plavárňach, telocvičniach kde sa chodí naboso.

Koža môže hrubnúť aj vplyvom voľnej obuvi, v ktorej noha príliš lieta. Napríklad keď v lete máte len sandále alebo žabky naboso.

O chodidlá sa musíme starať pravidelne. Keď si uvedomíme, že bez nôh nevieme urobiť ani krok, tak im venujme náležitú pozornosť! Zaslúžia si to!

Pedikúra nie je prepych (ako si veľa ľudí myslí). Vo mnohých prípadoch je nevyhnutnosťou.

Ak si človek nevie poradiť napr. s kurími okami, lebo náplaste a tekutý dusík nepomáhajú, tak práve pedikúra môže daný problém vyriešiť. Ak sa správne ošetrí kurie oko, tak liečba môže byť rýchlo účinná.

Ďalší problém, s ktorým sa stretávam sú zarastajúce nechty. Tie môžu vznikať napríklad keď si niekto až veľmi zastrihne nechty až po kožu. Vtedy necht miesto toho aby správne rástol začne rásť do kože. Koža sa zapáli, začne hnisať  a veľmi bolí.

Nechty sa môžu deformovať napríklad v pracovnej obuvi s kovovou špičkou.

Bol aj prípad, kedy pani na vozíku mala zarastený necht. Tam bol problém v tom, že si obúvala stále tie isté topánky. Takže je potrebné obuv striedať a správne ju nechať vyvetrať.

Zarastajúce nechty sa riešia niekoľkými spôsobmi. Ideálne je tomu predísť a nečakať kým sa necht úplne zdeformuje. Nový nechet na veľkom prste vyrastie približne za jeden rok. Preto treba mať s liečbou trpezlivosť a nečakať zázraky za týždeň, ak si človek pestoval zarastanie dlhšiu dobu.

Jedným zo spôsobov riešenia je ztrhnutie nechta. Robia to na chirurgii. Je to veľmi bolestivé (našťastie som to neskúšala, ale to čo ľudia hovorili svoje skúsenosti, mi až nadmieru stačilo).  Problém pri strhnutí nechta je ten, že problém sa nevyriešil, len chirurg odstránil príčinu. Takže ak nechet vyrastie, bude rovnako zdeformovaný ako bol pred strhutím.

Iný spôsob: špony na nechty. Menej bolestivý spôsob, ale predsa nie bezbolestný. Kovové špony sa aplikujú pod necht zboku a ladením tej špony nemá možnosť nechet rásť zakrivene.

Podľa mňa je najlepší spôsob nalepenie IMKOR pásky na povrch nechta. Je to bezbolestné a predsa účinné. Pri liečbe IMKOR páskou je potrebná trpezlivosť. Páska sa musí meniť každé štyri týždne. Toľko je jej účinnosť. Páska dáva pokyn nechtu ako správne rásť. V prostriedku pásky pôsobí sila tlaková a na bokoch vztlaková. Nepustí boky nechtu rásť dovnútra.

Chodia k Vám viac ženy alebo chlapi?

Pedikúra nie je len výsadou žien. Chodia mi na pedikúru aj muži. Dokonca pravidelne. Najprv síce majú zábrany, ale keď prídu na to, že im nechty nenalakujem ak nechcú, tak sa objednajú aj nabudúce. :D

Veľa ľudí, hlavne seniori si už nevedia ošetriť chodidlá a ostrihať nechty sami. Bráni im v tom hlavne problém s bedrovými kĺbmi alebo bolestivá chrbtica. Veľa ľudí si na nechty ani nedovidí a preto sú aj prípady poranenia pri vlastnom ošetrení. Tieto poranenia môžu spôsobiť aj zastrihnutie nechtov a následné zarastanie. Ak si zase nechajú dlhé nechty, tak sa im lámu alebo deformujú.  Pre týchto ľudí je pedikúra skutočne nevyhnutnosťou.

Ako často je potrebné chodiť na pedikúru?

Na otázku ako často chodiť na pedikúru odpovedám, že podľa potreby. Je to individuálne. Niekomu treba pedikúru aj každé tri týždne, u niekoho stačí prísť na pedikúru za tri mesiace. Ak sa staráme o svoje nožičky pravidelne doma, tak sa nám odmenia zdravím a pohodlným chodením. Odporúčam použiť pemzu niekoľkokrát týždenne pri sprchovaní, aby sa predišlo tvorbe zhrubnutej kože.

Ošetrovať si zhrubnutú kožu nožničkami alebo skalpelom sama doma neodporúčam, lebo môže dôjsť k poraneniu a to veľmi bolí.

Aby ste tomu predišli, môžete sa u mňa objednať a vyskúšať kvalitu mojej práce: TOP Salón,Novomestského 7, Košice, 0948 81 81 22.

Radi cestujete? Radi tvoríte alebo komunikujete? Zaujímavé informácie nájdete v našej Akadémií tretieho veku- akadémií nielen pre ženy 50+.

 

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk
Komentáre
  1. Počasie píše:

    Toto nieje iba tema pre zeny. Teraz ked mame leto vsetci chodíme v otvorenej obuvy a musim povedat ze moje nohy bola katastrofa. Nieje mozne aby si clovek sam hlavne vo vyssiom veku osetril nohy tak aby to aspon ako tak vypadalo. Preto som sa rozhodol /iste nebol to len moj napad/ navstivit pedikuru. Bol to zaujimavy zazitok a nohy mam ako batola. Na moje velke prekvapenie mi bolo povedane, ze muzi chodia tiez casto. Akurát to strihanie nechtov to bolo aj po vymoceni dost extremne. Par hodin som mal divnu chodzu napriek tomu som rad.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Zásady zpracovánia osobných údajov