SM Systém – efektívne cvičenie pre chrbticu…

Niekoľko dní som pociťovala bolesti chrbtice. Volám mojej masérke Laure a dojednávam si termín masáže. Pri samotnej masáži sa dostávame i na tému SM Systému. O SM Systéme som už to, čo počula na prednáške Univerzity tretieho veku v Košiciach, kde som poslucháčkou 3. ročníka odboru Psychohygieny.

Prinášam vám rozhovor s Laurou mojou masérkou a špecialistkou i lektorkou SM Systému. Položila som Laure otázky, aby nám lepšie priblížila tento systém.

Ako ste sa dostali k SM Systému? Vysvetlite nám pojem SM Systém.

V roku 2010 som absolvovala kurz klasickej športovej masáže. V priebehu praxe som mala záujem ďalej sa rozvíjať po odbornej a praktickej stránke a rozširovať svoju ponuku aj v ďalších druhoch masáží a terapeutickej pomoci.

Na jednom seminári som sa dozvedela o SM Systéme, ako o účinnom prostriedku pri riešení problémov chrbtice.

V roku 2011 som absolvovala prvý kurz SM Systému /Skratka SM  znamená S-stabilizácia M-mobilizácia chrbtice/, vedený priamo MUDr. Smíškom – autorom metódy. Následne som absolvovala i lektorsky kurz.

Po množstve hodín strávených na kurzoch, učením sa princípov metódy, sledovaním videí som sa po preskúšaní stala lektorkou (učiteľkou) metódy druhého stupňa.

Venujem sa SM Systému denne už 5 rokov. V súčasnej dobe chodím asistovať MUDr. Smíškovi na semináre do Čiech aj na Slovensku.

Vďaka spojeniu znalostí z medicíny a športu sa mu podarilo vyvinúť vysoko účinný pohybový program, ktorý využíva unikátny objav „špirálnej stabilizácie chrbtice“. Ide o prepojenie stabilizačných svalov v celom tele naraz, v priebehu optimálne koordinovaného pohybu. Tak sa vytvorí dynamický stabilizačný svalový korzet.

Pohybový program používa v každom cviku všetky dôležité prvky naraz: posilňovanie, stabilizáciu, strečing, relaxáciu svalov, koordináciu, nácvik rovnováhy.

Cvičenie vyrovnáva chrbticu do strednej línie a vyťahuje ju smerom  hore. Tak vzniká vysoko efektívna regenerácia medzi stavcových platničiek po sedavom zamestnaní alebo po náročnom športe.

Cvičenie sa ľahko naučíte, lebo využíva prirodzenú koordináciu pohybu človeka bežnú pri chôdzi a behu. Originálna metóda MUDr. Smíška je preverená 38 ročnou praxou a má uznanie českých a nemeckých zdravotných poisťovní.

Pre koho je SM Systém určený?

SM Systém je určený pre všetkých, ktorí sa chcú aktívne podieľať na svojom zdraví :-)

  • Žiakov, študentov, mládež
  • Športovcov
  • Pre ľudí v strednom veku (sedavé zamestnanie, málo pohybu)
  • Seniorov (krehké kosti, slabé svaly)
  • Pre budúce mamičky

Cvičenie SM Systému môže byť ako prevencia bolestí chrbtice, regenerácia svalov, získanie kondície a výkonnosti, tvarovanie postavy, príprava na šport, príprava na tehotenstvo a pôrod, ale aj ako liečba.

Hlavné dôvody prečo cvičiť SM Systém, aké sú?

♦Bolesti chrbta ♦ Problémy s platničkami, ako napr. protrúzia – vysunutie platničky, hernia – prasknutie a vytečenie platničky ♦ Skolióza, hyperlordóza, hyperkyfóza ♦ Ploché nohy ♦ Zlé držanie tela, disbalancia svalov ♦ Slabé svalstvo

Športovci sa veľakrát  zameriavajú len na technický tréning a žiaľ nekompenzujú jednostranný pohyb, čo im spôsobuje bolesti chrbtice. To im môže spôsobiť zlé držanie tela a tak vzniká svalová disbalancia. Jedná sa hlavne o jednostranné športy, ako napr. tenis, hokej,  …

Ako začať? Ako pokračovať a vydržať pri cvičení?

Nejedná sa len o cvičenie. Je to štýl života a okamžitá pomoc, ak už človek stereotypne vykonáva návykovo chybné pohyby a má zlé držanie tela.

Tak ako aj pri iných športoch, aj pri tomto cvičení si človek môže ublížiť, ak nie sú cviky prevádzané správne. Preto je dôležité naučiť sa cvičiť ich správne.

Na začiatok odporúčam absolvovať individuálne hodiny, kde si vysvetlíme každý cvik detailne tak, aby bol cvik cvičený správne. Zákazník doma cvičí zadané cviky a na najbližšej individuálnej hodine skontrolujem prevedenie cviku. Ak treba doladíme cvik a učíme sa ďalšie cviky. Individuálne hodiny dopĺňam o manuálne techniky, ak je potrebné uvoľniť sval, ktorý aktuálne precvičujeme.

Keď si prejdeme všetky cviky, zákazník je pripravený chodiť na skupinové cvičenie. Na SC cvičíme na hudbu. Je to cvičenie v príjemnom prostredí a v príjemnom kolektíve.

Cvičenie SM Systém má len jednu nevýhodu. Cvičiť 15 minút denne za vás nikto nebude! Neúčinné je len, keď sa necvičí správne.

Kde vás môžu záujemci o SM Systém nájsť?

Individuálne hodiny poskytujem v TOP Salóne na L.Novomeského 7 v Košiciach. Skupinové cvičenie je v Astórií na Južnej triede 29 v Košiciach. Skupinové cvičenie má fixný čas, neobjednáva sa a je to v pondelok a štvrtok o 16:00 hod. Individuálne hodiny – objednávkový systém na 0948 81 81 22

A k SM Systému môžete pridať i turistiku. Ak radi cestujete, stiahnite si e-knihu Zdarma

Spoznajte 3 miesta v najvýchodnejšom cípe Slovenska

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Zásady zpracovánia osobných údajov