Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať  svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať  si tak zdravie a každodenný život.

Príbeh maľovaný horúcim voskom

Volám sa  Jana Bakičová a dnes nesnívam svoj život, dnes žijem svoje sny. Maľujem a tvorím s nadšením, s radosťou, s láskou a najmä farebne. Vediem tvorivé kurzy zamerané na výtvarnú techniku maľba horúcim voskom. Vo svete túto výtvarnú techniku poznáme pod názvom Enkaustika.

Vždy to tak nebolo…

V školskom veku som v kútiku srdca závidela svojim spolužiakom, ktorí vedeli kresliť. Uplynulo niekoľko desiatok rokov a ja sa venujem maľbe.

Obdobie hlbokej frustrácie a depresie.

Veľký zlom v mojom živote nastal pred dvoma rokmi, keď som prišla o zamestnanie. Mala som v tom období 51 rokov. Na úrade práce som bola evidovaná už rok. Ja, predtým veľmi aktívna žena, som ostala smutná. Začala som hľadať novú prácu. Reagovala som na mnohé ponuky. Chodila som na konkurzy, dostala som sa dokonca aj do užšieho, finálového kola výberového konania. No odpovede z konkurzov boli stále rovnaké: ,,Ďakujeme, no vybrali sme iného uchádzača.“ V jednom období doľahla na mňa frustrácia a dostala som sa do depresií. V noci som ťažko spávala a neustále som sa sama seba pýtala: ,,Prečo si neviem nájsť prácu?“

Dejú sa  udalosti, ktorým niekedy nerozumieme.

Počas jednej noci, keď som nevedela zaspať, začula som svoj vnútorný hlas. Hlas mi prikazoval: ,,Vstaň a choď ku počítaču!“ Telo vzdorovalo, nechcelo sa mu vstať z postele. Od únavy som na chvíľu zaspala. Vo sne sa mi hlas znova prihovoril: ,,Vstaň a choď ku počítaču!“ Zobudila som sa a pozrela na budík. Boli dve hodiny po polnoci. Lenivo som vstala, prešla zo spálne do obývacej izby a otvorila svoj notebook. Ani som nevedela prečo. Prezrela som si svoje emaily a profil na Facebooku. Vo chvíli, keď som zatvárala okno na Facebooku, zbadala som na obrazovke počítača cudzie slovo enkaustika.

Jedno slovo dokáže zmeniť život.

„Čo je to za slovo? Takéto nepoznám. Aký je jeho význam?“ kládla som si otázky a čoraz viac ma to začalo zaujímať. Napísala som slovo enkaustika do internetového vyhľadávača. Zistila som, že ide o maľbu horúcim voskom. ,,Zaujímavé,“ povedala som si a čítala ďalej.

Otvorila som stránku YouTube a po zadaní slova enkaustika som mala zrazu pred sebou veľké množstvo videí s touto tematikou. V tom momente som už vôbec nevnímala čas. Z noci sa stal biely deň. S úžasom som pozrela na nástenné hodiny, ukazovali desať minút po ôsmej hodine ráno. Vstala som zo stoličky a uvarila si kávu. Nasledujúci deň som presedela pred notebookom. Čítala som rôzne články, pozerala videá a všetko ostatné, čo akokoľvek súviselo s enkaustikou.

Prejsť na Blog o ENKAUSTIKE >>>